Poranne działania w dniu 23 czerwca 2025 r. pod nazwą ,,Reaguj Na Przemoc!’’ prowadzone były na terenie gminy Opatówek przez przedstawicieli Komisariatu Policji w Opatówku. To ogólnopolska kampania społeczna adresowana do mieszkańców Gminy Opatówek, mająca na celu edukację publiczną w zakresie przeciwdziałania przemocy. Agresywne zachowania na drodze są nie pożądanym aspektem w zabezpieczeniu uczestników ruchu drogowego.
Pamiętaj! Naruszenie nietykalności cielesnej – przemoc na drodze od strony prawnej. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. (art. 217 § 1 KK).
Jak reagować na agresję na drodze? Jeśli zostaniesz zaatakowany werbalnie lub fizycznie na drodze, najważniejsze jest zachowanie spokoju i opanowania. Unikaj eskalacji konfliktu i nie odpowiadaj agresją na agresję. Zgłoś incydent. Jeżeli czujesz się zagrożony, zgłoś incydent na policję.
Jak reagować na przemoc na ulicy? zadzwoń na policję pod 997 lub 112 albo do Niebieskiej Linii 800 120 002 i zgłoś przemoc. Wszystkie telefony są bezpłatne i czynne całą dobę!
Co grozi za agresję słowną? Od 26 marca 2025 r. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wśród 176 skontrolowanych kierujących nie ujawniono żadnych przestępstw i wykroczeń. Fakt ten napawa optymizmem i jest motywacją do dalszych działań w tym zakresie w aspekcie profilaktyki uniwersalnej. Młodszy Aspirant Jakub Szydłowski i Posterunkowy Bartłomiej Siewieja w trakcie działań wykorzystali urządzenia do pomiaru stanu trzeźwości, dążąc do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Funkcjonariusze przeprowadzili edukację propagującą ideę trzeźwości oraz edukację w zakresie przeciwdziałania przemocy wśród kierowców oraz mieszkańców.
Wydaje się bezsporne, że współczesne działania Policji przynoszą pozytywny efekt w postaci wzrostu zaufania społecznego do działań tej formacji. Dobry wizerunek Policjanta zagościł na dobre zarówno w umysłach funkcjonariuszy, jak i mieszkańców.
Współdziałanie władz gminy z Policją dowodzi, jak ważne jest dla nich bezpieczeństwo mieszkańców gminy Opatówek. Komendant Komisariatu Policji w Opatówku Podkomisarz Konrad Kaźmierczak kierując Komisariatem dokłada wszelkich starań w realizacji działań profilaktycznych zaplanowanych jako długofalowe z wysokim stopniem skuteczności.
Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2024-2025.