W sobotę 6 września, mimo chłodnej i deszczowej pogody, plac przed Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wypełnił się muzyką, śpiewem i tańcem ludowym. Odbyła się tam czwarta edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Melodie Stamtąd” 2025, który zgromadził ponad 200 uczestników z różnych zakątków regionu kaliskiego i południowej Wielkopolski.
W programie wydarzenia znalazły się m.in. konkurs pieśni i melodii ludowej, występy zespołów tanecznych, warsztaty rękodzieła oraz potańcówka przy muzyce granej na żywo. Mimo niesprzyjającej pogody, publiczność oraz artyści mogli schronić się pod dużym namiotem plenerowym, co nie przeszkodziło w stworzeniu wyjątkowej, rodzinnej atmosfery.
W konkursie głównym Festiwalu ogromny sukces odniosła Kapela Pokoleniowa z Opatówka, która zdobyła jedną z ośmiu równorzędnych nagród. Kapela została doceniona za oryginalną interpretację pieśni wielkopolskich i wrażliwość muzyczną. W składzie kapeli występuje młody i utalentowany muzyk – Szymon Flak, który swoją grą udowodnił, że młode pokolenie potrafi z pasją kontynuować tradycje muzyczne regionu. Jego zaangażowanie i talent stanowią powód do dumy dla całej Gminy Opatówek.
Nagrody – w tym statuetki oraz wyróżnienia finansowe – przyznało trzyosobowe jury w składzie: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Poznania, Alicja Felisiak i Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS. Główna nagroda Festiwalu trafiła do zespołu KALINA z Nowej Wsi k. Krotoszyna – wielopokoleniowego zespołu śpiewaczego pielęgnującego lokalne tradycje muzyczne.
Wśród nagrodzonych znaleźli się także m.in. Zespół Kobierzanki, Kapela Ludowa Furmany, Kapela Dudziarska Swojacy oraz utalentowani śpiewacy ludowi – Julia Kędzia i Lech Owczarek, wyróżnieni za szczególnie emocjonalne wykonania.
Festiwal był nie tylko świętem muzyki ludowej, ale również okazją do spotkań międzypokoleniowych, wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania bogactwa kultury lokalnej. Celem wydarzenia była promocja muzyki tradycyjnej regionu kaliskiego, opartej na archiwalnych nagraniach i wydawnictwach, takich jak płyty „Melodie stamtąd” (2015–2017) czy śpiewniki CKiS z ostatnich lat.
zdjęcia: https://ckis.kalisz.pl/melodie-stamtad-2025-wyniki-konkursu/